dyrc.cz PUK - Pražský umělecký kvartet
   MÍSTO CV
   KONTAKT

HUDBA || SBORY |    Collegium 419 --- Nachtigallus --- Víceméně v tónině --- VUS UK --- PUK --- Ostatní sbory

Logo sboru Někdy začátkem roku 2002 mě a dva své další kamarády, Kryštofa Spirita a Stanislava Kneifla, oslovil Vojtěch Čáp s nápadem vytvořit mužský pěvecký kvartet, tehdy kvůli nastudování a produkci cyklu "Umučení Kristovo" pražského skladatele Františka Picky (1873-1918).

Vymyslet název uskupení byl úkol pro mě, z mé ohromné záliby ve zkratkách mi nakonec nejlépe vyšel PUK - Příležitostný umělecký kvartet. Pro tištěné oznámení o našich produkcích potom Vojta tenhle název doupravil a změnil adjektivum "Příležitostný" na "Pražský"...

Pickův cyklus byl naší premiérou, vše se odehrálo při mši na Květnou neděli 24. března 2002 v kostele sv. Vojtěcha na Starém městě.

2. června 2002 jsme potom uvedli renesanční mši Missa Regina Coeli pro čtyři mužské hlasy od Jacoba de Kerle (vlámského hudebníka působícího v rudolfínské Praze) u příležitosti slavnostního vysvěcení skleněného oltáře a křížové cesty v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic na Šumavě.
Více o tomto unikátním oltáři zde nebo zde.

15. září 2002 jsme na společném koncertu se sborem Vox v Kostele sv. Vavřince na Strahově k některým částem Kerlovy mše přidali i několik renesančních motet (Monteverdi, Handl-Gallus...)

A ještě na Dušičky 2002 (2. listopadu) zazpíval PUK, tentokrát rozšířený o několik dalších hlasů, Pickovo Requiem v poutním kostele sv. Jan Nepomuckého v Chuchli.

Tutéž skladbu jsme poté uvedli ještě přesně o dva roky později, 2. listopadu 2004, při mši v kostele Panny Marie vítězné (pražské jezulátko) na Újezdě.

Od té doby PUK (doufám, že dočasně) dále nevystupuje, nicméně to určitě není jeho definitivní konec...