dyrc.cz OSOBNOSTI
   MÍSTO CV
   KONTAKT

HUDBA |   Osobnosti --- Recenze --- Sbory --- Hudební weby --- Dolorosi martir
Anna Nětrebko --- Diana Damrau --- Cecilia Bartoli --- Magdalena Kožená --- Elīna Garanča
Rolando Vilazón --- Juan Diego Flórez --- Andreas Scholl
Hilary Hahn --- Julia Fischer


Anna Nětrebko

ANNA NĚTREBKO

ruská sopranistka
datum narození: 18.9.1971
znamení: Panna

oficiální homepage:
www.annanetrebko.com

videa na YouTube:


Anna Nětrebko v sobě spojuje mnoho zajímavých prvků, které ve svém souhrnu vytvářejí její ohromný úspěch.
Její jedinečný hlas po studiích na petrohradské konzervatoři vyrostl na produkcích petrohradského Mariinského divadla (někdejší Kirovova opera) pod vedením dirigenta Valerije Gergijeva. Faktem je, že Anna tolik stála o práci v tomto operním domě, že se tam nejprve nechala zaměstnat jako uklizečka a během přestávek mezi umýváním podlah pronikala do tajů zkoušek potají...
Svůj nepřehlédnutelně atraktivní vzhled podědila po svých ruských, tatarských (a údajně i cikánských) předcích. Její tvář jí skutečně otevírá dveře tam, kde už jen krásný hlas nestačí...
Včas pochopila také výhodu vlastního marketingu, stala se dobře honorovanou tváří značek Rolex, Chopard, O2, Dolce&Gabana, Escada a dalších.
K image ale patří také nenucený a přátelský vztah k posluchačům, je téměř pravidlem, že Anna Netrebko po skončení svých koncertních vystoupení i několik hodin podepisuje cédéčka a fotografie a po celou dobu je neuvěřitelně dobře naladěná a komunikativní.
V Německu a Rakousku její popularita místy přerůstá až v hysterii, v červenci 2006 dokonce jako VIP osoba získala ve zkráceném řízení rakouské státní občanství, což ovšem v Rusku rozpoutalo tak negativní kampaň, že Anna dokonce uvažovala o tom, že se čerstvě získaného evropského pasu vzdá.
Bulvár (a nejen ten) by v ní rád viděl novou Marii Callas, její koncerty i operní představení jsou dlouho dopředu beznadějně vyprodána, na trhu je několik knih zabývajících se jejím profesním i soukromým životem a její nahrávky se objevují na nejvyšších příčkách prodejnosti novinek bez ohledu na žánr.
Věhlas krásné divy živí početná televizní vystoupení v nejsledovanějších televizních zábavných pořadech.
Jako řemeslně skvěle zvládnutá reklama působí i klipový televizní dokumentární film s názvem Anna Netrebko - The Woman, The Voice amerického režiséra a choreografa Vincenta Patersona (jedním z čísel je zde i Dvořákova Rusalka ve velmi neobvyklém pojetí...).
V září 2008 se Anna stala poprvé matkou, otcem jejího syna Tiaga je uruguayský baryton Erwin Schrott.
Nětrebko je natolik žádanou interpretkou, že v současnosti žádný český promotér nezaplatí její honorář. Jediným pěveckým vystoupením Anny v Praze tak zřejmě ještě nadlouho zůstane její dokonale utajené nahrávání alba Souvenirs s Pražskou komorní filharmonií v Rudolfinu v březnu 2008...


Na vlastní oči (a uši)

23.11.2012
Jolanta | Čajkovskij: JOLANTA
(Smetanova síň Obecního domu, Praha)

13.10.2012
Adina | Donizetti: L’ELISIR D’AMORE
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

1.8.2012
Adina | Puccini: LA BOHÈME
(Salzburger Sommerfestspiele, LIVE in HD, přenos ze Salcburského fewtivalu)

7.4.2012
Manon | Massenet: MANON
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

13.11.2010
Norina | Donizetti: DON PASQUALE
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

19.12.2009
Antonia | Offenbach: LES CONTES D'HOFFMANN
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

1.3.2009
Mimì | Puccini: LA BOHÈME
film
(Actor's Studio,Wien)

7.2.2009
Lucia | Donizetti: LUCIA DI LAMMERMOOR
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

30.6.2007
Donna Anna | Mozart: DON GIOVANNI
(Royal Opera House, London)

16.3.2007
Manon | Massenet: MANON
(Wiener Staatsoper)

25.11.2006
Amina | Bellini: LA SONNAMBULA
(Wiener Staatsoper)

31.10.2006
operní recitál | s Rolandem Villazónem
(Barbican Hall, London)

11.8.2006
operní recitál | s Ruxandrou Donose a Dmitrijem Chvorostovským
(Festival del Sole, Cortona)

23.10.2005
operní recitál | s Josephem Callejou
(Liederhalle, Stuttgart)

7.10.2005
Adina | Donizetti: ELISIR D'AMORE
(Wiener Staatsoper)



Diana Damrau

DIANA DAMRAU

německá sopranistka
datum narození: 31.5.1971
znamení: Blíženci

oficiální homepage:
www.diana-damrau.com

videa na YouTube:


Diana Damrau je rodačka z bavorského Günzburgu. Její operní kariéru podle jejích vlastních slov nastartovalo Zeffirelliho televizní zpracování Traviaty s Plácidem Domingem a Teresou Stratas.
Během studia na hudební škole ve Würzburgu začínala s My Fair Lady, ale její koloraturní schopnosti z ní brzy udělaly královnu mezi Mozartovými Královnami noci.
Celému světu se předvedla během koncertu u příležitosti světového fotbalového šampionátu v Německu v roce 2006, kdy s naprostou bravurou odzpívala virtuózní árii Cunegondy Glitter And Be Gay z Bernsteinova Candida.
V posledních pěti letech svůj repertoár značně rozšířila a zpívala hlavní role ve všech významných světových operních domech. Usadile se v Ženevě, kde také občas vystupuje, v květnu 2010 se v Provence provdala (ženichem byl francouzský baryton Nicolas Testé) a v říjnu očekává svého prvního potomka.
Diana vedle nesporných pěveckých kvalit disponuje i přitažlivým hereckým projevem a svá vystoupení si v tomto smyslu opravdu užívá.


Na vlastní oči (a uši)

16.2.2013
Gilda | Verdi: RIGOLETTO
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

4.7.2011
písňový recitál | Helmuth Deutsch - klavír
(Deutsches Theater, Berlin)

9.4.2011
Adele | Rossini: LE COMTE ORY
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

4.7.2010
písňový recitál | Xavier de Maistre - harfa
(Prinzregententheater, München)

9.9.2009
Rosina | Rossini: IL BARBIERE DI SIVIGLIA
(Wiener Staatsoper)



Cecilia Bartoli

CECILIA BARTOLI

italská mezzosopranistka
datum narození: 4.6.1966
znamení: Blíženci

oficiální homepage:
www.ceciliabartolionline.com

videa na YouTube:


Cecilia Bartoli je živel.
Malá vzrůstem, ale veliká hlasem, jeho silou, barvou, emocionální působivostí a téměř dokonalou technikou. Na jevišti uragán, v soukromí docela nenápadná, skromně působící žena. Když na jevišti zapne na plný výkon, praskají v operních domech stěny, vzápětí dokáže ztlumit do takového piana, že všichni přítomní zatají dech a zpomalí tlukot svých srdcí, aby o nic nepřišli.
Svým návštěvám s oblibou pouštím jeden přídavek z DVD Viva Vivaldi! Árie Agitata da due venti z opery Griselda je mimořádnou ukázkou Ceciliiných schopností. Většina zpěváků po shlédnutí tohoto čísla začíná pochybovat o smyslu svého dalšího zpívání...
Rodilá Římanka má ve své diskografii všechny důležité skladby zejména mistrů 17. až 19. století, přičemž, jak jinak, u ní převažuje repertoár italský. Většina operních pěvců sice italštinu ovládá, pro ni je ovšem mateřštinou, což pozná každý, kdo ji naživo spatří. Ona nejen ví, ale cítí a předává všechno, co zpívá.
V Praze měla mít premiéru při Evropském koncertu Berlínských filharmoniků 1. května 2006. Na poslední chvíli bylo její vystoupení zrušeno, což byla škoda, ovšem spíš pro snoby - koncert totiž nebyl veřejně přístupný a většinu jeho vstupenek měla jaksi pod palcem coby sponzor jedna nejmenovaná česko-německá automobilka.
Až ji zase příště potkám, zeptám se jí, kdy už konečně do Česka dorazí zazpívat normálním lidem, podle mého názoru by největší koncertní sály v republice vyprodala několikrát za sebou...


Na vlastní oči (a uši)

16.10.2011
barokní recitál | SACRIFICIUM
(Rudolfinum, Praha)

9.6.2011
recitál | VIVALDI TOUR
(Rudolfinum, Praha)

11.3.2008
operní recitál | MARIA MALIBRAN
(Meistersingerhalle, Nürnberg)

3.12.2005
operní recitál | OPERA PROIBITA
(Casino, Basel)

12.4.2005
Cleopatra | Händel: GIULIO CESARE IN EGITTO
(Opernhaus, Zürich)

17.4.2004
Fiordiligi | Mozart: COSÌ FAN TUTTE
koncertní provedení
(Philharmonie, Berlin)



Magdalena Kožená

MAGDALENA KOŽENÁ

česká mezzosopranistka
datum narození: 26.5.1973
znamení: Blíženci

oficiální homepage:
www.kozena.cz

videa na YouTube:


Magdaleně Kožené se díky šťastné souhře talentu, tvrdé práce a nezbytné dávky štěstí podařilo něco výjimečného – vybudovala si v uměleckém světě renomé, jaké má z naší kotliny málokdo. V Evropě se těžko najde opera, která by ji nechtěla do některé ze svých inscenací obsadit, Magdalena má za (i před) sebou účinkování i v Mekce operního umění - v newyorské Met.
I v Česku zná její jméno mnohem více lidí, než kolik jich zahrnuje poměrně omezená obec příznivců klasiky. Jako jedna z mála opravdu výrazných postav tohoto žánru u nás Magdalena pronikla i do povědomí těch, kteří si snad myslí, že Verdiho křestní jméno je Monte a Rimského s Korsakovem považují za spolužáky (pokud se s těmito jmény vůbec někdy setkali). Přitom toho nedosáhla vůbec cestou, která bývá pro věhlas v našich končinách obvyklá – v Česku se vyskytuje čím dál tím méně (celá její čtyřčlenná rodina našla své zázemí v Berlíně), vystupuje zde jen občas, seriózní média o ní informují, jen když má úspěch s novou operou nebo vyjde nová nahrávka, a bulvár si jí téměř nevšímá.
Zato se objevuje na znamenitých nahrávkách Deutsche Grammophon, je více motorem než jen součástí mnoha operních produkcí a na samostatných koncertech v prestižních sálech uvádí velmi rozmanitý a zajímavý písňový repertoár. Až na výjimky vynechává jen repertoár oratorní.
V kulturním světě je právě ona jednou z mála známých a uznávaných českou stálic, přestože některá média se občas snaží vyvolat klamný dojem, že českých operních hvězd je plné globální nebe. To tedy fakt není.
Bohužel, Magdalenu Koženou si u nás v opeře nevyslechneme moc často. Pokud je to možné, stojí za to se za ní vydat za hranice. Několik takových výletů jsem podnikl a nelitoval jsem ani jedinkrát. Škoda, že takové produkce, jako je salzburský Don Giovanni či Idomeneo, mnichovská Figarova svatba, pařížský Pelléas a Mélisande nebo berlínský Růžový kavalír, pravděpodobně v našich operních domech ještě dlouho k vidění nebudou. Jednou už v Národním sešlo z Mélisandy a Ariodante pro rok 2011 také není jistý.


Na vlastní oči (a uši)

6.5.2013
recitál | Malcolm Martineau - klavír
(Španělský sál Pražského hradu)

16.5.2012
písňový recitál | Mitsuko Uchoda - klavír
(Rudolfinum, Praha)

27.1.2012
LIVE, Philharmonie Berlin | Berliner Philharmoniker
(Kino Oko, Praha)

21.10.2011
BAROKNÍ KONCERT | Collegium 1704
(Národní divadlo, Praha)

16.2.2011
LETTERE AMOROSE | Private Musicke
(Rudolfinum, Praha)

30.5.2010
Lazuli | Chabrier: L'ÉTOILE
(Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

20.12.2009
recitál | Pražská komorní filharmonie
(Národní divadlo, Praha)

6.12.2009
Angel | Elgar: THE DREAM OF GERONTIUS
(Musikverein, Wien)

1.11.2009
VIVALDI | Venice Baroque Orchestra
(Rudolfinum, Praha)

2.7.2009
LETTERE AMOROSE | Private Musicke
(konírna, zámek Náměšť nad Oslavou)

15.6.2009
LETTERE AMOROSE | Private Musicke
(nádvoří zámku v Litomyšli)

7.3.2009
Octavian | Strauss: DER ROSENKAVALIER
(Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

15.12.2008
MAGDALENA
premiéra dokumentárního filmu Ondřeje Havelky (kino Scala, Brno)

12.12.2008
MARTINŮ REVISITED | Česká filharmonie, Charles Mackerras
fragmenty z opery Juliette
(Rudolfinum, Praha)

12.11.2008
písňový recitál | Malcolm Martineau - klavír
(Španělský sál Pražského hradu, Praha)

2.5.2008
písňový recitál | Dorothea Röschmann - soprán; Malcolm Martineau - klavír
(Semperoper, Dresden)

26.2.2008
písňový recitál | Malcolm Martineau - klavír
(Besední dům, Brno)

9.1.2008
Angelina | Rossini: LA CENERENTOLA
(Covent Garden, London)

18.6.2007
Mélisande | Debussy: PELLÉAS ET MÉLISANDE
(Théâtre des Champs-Élysées, Paris)

27.10.2006
operní recitál | MOZART
(Barbican Hall, London)

27.8.2006
Idamante | Mozart: IDOMENEO
(Haus für Mozart, Salzburg)

14.5.2006
písňový recitál | Karel Košárek - klavír
(Národní divadlo, Praha)

30.6.2005
LAMENTO | Musica Antique Köln
(Kostel Jména Panny Marie, Křtiny)

3.6.2005
písňový recitál | Malcolm Martineau - klavír
(Kammersaal, Philharmonie, Berlin )

2.11.2004
písňový recitál | Karel Košárek - klavír
(Kostel sv. Anny, Praha)

23.7.2004
recitál | HÄNDEL
(Schloss Johannisberg, Rheingau)

2.6.2004
písňový recitál | Malcolm Martineau - klavír
(Rudolfinum, Praha)

21.5.2004
Cherubino | Mozart: LE NOZZE DI FIGARO
(Bayerische Staatsoper, München)

23.2.2004
písňový recitál | Vincent Le Texier - baryton, Susan Manoff - klavír
(Opéra de Nancy et de Lorraine, Nancy)

10.1.2004
operní recitál | Pražská komorní filharmonie
(Rudolfinum, Praha)

31.3.2003
koncert k 10. výročí založení souboru Musica florea
(Španělský sál Pražského hradu)

18.3.2003
písňový recitál | Karel Košárek - klavír
(Rudolfinum, Praha)

19.5.2002
písňový recitál | Malcolm Martineau - klavír
(Rudolfinum, Praha)



Elīna Garanča

ELĪNA GARANČA

lotyšská mezzosopranistka
datum narození: 16.9.1976
znamení: Panna

oficiální homepage:
www.elinagaranca.com

videa na YouTube:


Ještě několik let poté, kdy se Elīna Garanča dostala do širšího povědomí operního publika po úspěšné premiéře na Salzburském festivalu 2003, kde zpívala Annia v Mozartově opeře La clemenza di Tito, byla tato sošná seveřanka považována často za „tu blondýnu, které občas zpívá druhý hlas s Annou Nětrebko“. Tyto dvě pěvkyně se na pódiích později setkávaly stále častěji, obě se v jistém období přestěhovaly do Vídně a nejvýraznějším výsledkem jejich spolupráce je kompletní nahrávka Belliniho opery I Capuleti e i Montecchi, kde ztvárnily obě hlavní role, Romea a Giuliettu.
Mezitím se Elīna vymanila ze stínu své dosud slavnější kolegyně, o její ohromný vzestup se zasloužily skvělé výkony ve dvou přenosech projektu MetinHD z Metropolitní opery. Nejdříve naprosto přesvědčivě ztvárnila titulní roli v Rossiniho Popelce (La Cenerentola) a poté i v Bizetově Carmen.
Z Elīny se stala natolik známá celebrita, že pod tlakem popularity opustila Vídeň, kde ji na ulici už poznával každý, a za svůj nový domov si zvolila Andalusii, odkud je to velmi blízko na Gibraltar, rodiště jejího manžela, britského dirigenta Karla Marka Chichona.
Dnes je jednou z nejžádanějších mezzosopranistek ve významných operních domech po celém světě.


Na vlastní oči (a uši)

1.12.2012
Sesto | Mozart: LA CLEMENZA DI TITO
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

2.8.2010
recitál | Pražská komorní filharmonie, Karel Mark Chichon
(Obecní dům, Praha)

16.1.2010
Carmen | Bizet: CARMEN
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

30.5.2009
Charlotte | Massenet: WERTHER
(Wiener Staatsoper)

9.5.2009
Angelina | Rossini: LA CENERENTOLA
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

17.12.2007
recitál | Filharmonie Brno, Karel Mark Chichon
(Obecní dům, Praha)



Rolando Villazón

ROLANDO VILLAZÓN

mexický tenor
datum narození: 22.2.1972
znamení: Ryby

oficiální homepage:
www.rolandovillazon.com

videa na YouTube:


Rolando Villazón (pro nešpanělštináře: výslovnost je: 'vijason', s krátkým a přízvučným 'o'), rodák ze Ciudad de México, je pro mě nejvýraznějším představitelem současného latinskoamerického souhvězdí čtyř oslavovaných operních tenorů generace následující po někdejším mediálně a marketingově místy až příliš "profláklém" triu Pavarotti-Domingo-Carreras. Čtyřlístek doplňují Juan Diego Flórez, Marcelo Álvarez a Ramón Vargas.
Plácido Domingo, dnes stále skvělý aktivní zpěvák, ale několik let již především umělecký šéf opery v Los Angeles, je Villazónovým objevitelem a učitelem, na něhož Rolando nedá dopustit (a u něhož v LA OPERA často vystupuje...).
V dětství Rolando navštěvoval v México City německou církevní školu a znalost němčiny jen rozšiřuje jeho výborné jazykové schopnosti - kromě rodné španělštiny mluví plynně italsky, francouzsky, anglicky a od své časté kolegyně Anny Nětrebko (ve Vídni jsou známi pod pojmem Traumpaar der Oper) už pochytil i leccos v ruštině.
Jeho pražská premiéra se odehrála v listopadu 2005 při koncertním recitálu ve Smetanově síni (záznam koncertu a dokument o pobytu odvysílala ČT), druhé vystoupení v únoru 2007 se stalo jedním z nejočekávanějších návratů zpěváků z kategorie, která k nám jinak jezdí spíše výjimečně.
Rok 2009 byl pro Rolanda dost nešťastným. Byla mu operativně odstraněna cysta na hlasivkách, což obnášelo zrušení veškerých závazků na půl roku dopředu. Ani poté, kdy se rána zcela zahojila, se Rolando ještě nedostal do své někdejší kondice a z některých jeho vystoupení snad stále čiší jakási (a pochopitelná) opatrnost.
Snad jej ale ještě čeká druhý velký, zasloužený návrat.


Na vlastní oči (a uši)

8.5.2013
operní recitál | Český národní symfonický orchestr, Gerassim Voronkov
(Obecní dům, Praha)

13.4.2012
operní recitál | Nuevo Mundo Chamber Orchestra, Gerassim Voronkov
(Obecní dům, Praha)

1.3.2009
Rodolfo | Puccini: LA BOHÈME
film
(Actor's Studio,Wien)

27.2.2007
operní recitál | Pražská komorní filharmonie, Daniele Callegari
(Obecní dům, Praha)

31.10.2006
operní recitál | Anna Nětrebko; Royal Philharmonic Orchestra, Emmanuel Villaume
(Barbican Hall, London)

11.11.2005
operní recitál | Pražská komorní filharmonie, Marco Zambelli
(Obecní dům, Praha)



Juan Diego Flórez

JUAN DIEGO FLÓREZ

peruánský tenor
datum narození: 13.1.1973
znamení: Kozoroh

oficiální homepage:
www.juandiegoflorez.com

videa na YouTube:


Jméno Juan Diego Flórez zná v jeho rodném Peru asi každý. Jeho spoluobčané si opravdu cení toho, že jeden z nich dosáhl celosvětového úspěchu a uznání. Když se v dubnu 2008 konal v limské katedrále jeho svatební obřad (ač německou modelku Julii Trappe si oficiálně vzal už o rok dříve ve Vídni), byla to v celé zemi velká sláva a celou událost přenášely snad všechny domácí televizní stanice.
Flórez se vypracoval jako jeden z nejuznávanějších belcantových tenorů současnosti, má ve svém repertoáru snad všechny rossiniovské role (jeho mezinárodní kariéra začala na festivalu v Pesaru, rodišti Gioacchina Rossiniho) a doma je i v operách Belliniho, Donizettiho a dalších. Pro řadu operních ředitelů je v obsazení podobného repertoáru vždy první volbou.


Na vlastní oči (a uši)

6.12.2012
recitál | Vincenzo Scalera - klavír
(Rudolfinum, Praha)

9.4.2011
Ory | Rossini: LE COMTE ORY
(Met in HD, přenos z Metropolitní opery v New Yorku)

15.5.2009
operní recitál | Pražská komorní filharmonie, Christopher Franklin
(Rudolfinum, Praha)



Andreas Scholl

ANDREAS SCHOLL

německý kontratenor
datum narození: 10.11.1967
znamení: Štír

neoficiální homepage:
www.andreasschollsociety.org

videa na YouTube:


Kontratenor je hlasová poloha, která není v moderní klasické hudbě příliš častá, repetoár těchto pěvců proto z větší části sestává z barokních a klasicistních kousků pro tehdejší kastráty, případně pro dětské nebo ženské alty.
Kvalitních mužských hlasů pro tuto polohu zas tolik není, když ovšem máte štěstí a dostanete se třeba na koncert anglického komorního sboru Gabrieli Consort, kde altový part zpívají pouze muži, je to úžasný zážitek - málokdy a málokde je sborový alt naprosto rovnocenný se sopránem...
Andreas Scholl patří mezi kontratenory k absolutní světové špičce (ale najdou se i jiní skvělí zpěváci, kterým leckterá altistka jejich polohu a barvu závidí - např. David Daniels, Philippe Jaroussky ad.).
Laika možná překvapí, že dosahované výšky tónů nejsou pro Andrease zas až tak přirozené (jeho normální hlasovou polohou je baryton), za jeho kvalitou a úspěchem jsou léta pilování dokonalé hlasové techniky. Někdejší drastický "chirurgický" zákrok známý třeba z filmu Farinelli už dnes opravdu nikdo nepodstupuje :-)


Na vlastní oči (a uši)

23.1.2004
DAS NEUE ARKADIEN | Accademia Bizantina, Ottavio Dantone
(Wiener Konzerthaus)



Hilary Hahn

HILARY HAHN

americká houslistka
datum narození: 27.11.1979
znamení: Střelec

oficiální homepage:
www.hilaryhahn.com

videa na YouTube:



Na vlastní oči (a uši)

7.5.2007
sólový recitál | Valentina Lisitsa, klavír
(Gewandhaus, Leipzig)

23.8.2006
Dvořák: Houslový koncert a-moll | Česká filharmonie, Zdeněk Mácal
(Rudolfinum, Praha)



Julia Fischer

JULIA FISCHER

německá houslistka
datum narození: 15.6.1983
znamení: Blíženci

oficiální homepage:
www.juliafischer.com

videa na YouTube:



Na vlastní oči (a uši)

16.10.2010
recitál s klavírem
(Kostel sv. Anny, Praha)

17.2.2010
sólový recitál
(Rudolfinum, Praha)



v plánu jsou další miniprofily...