dyrc.cz WEBY
   MÍSTO CV
   KONTAKT

GRAFIKA |   Plakáty --- Weby --- Péefka --- CD/DVD --- Loga

Co se týče vytváření webů, jsem asi staromilec, prakticky vše, co zplodím, vyrábím v Notepadu, případně v jeho lehce vylepšené podobě - PSPadu.

Když jsem se rozhodl vytvořit svůj první web, koupil jsem si dvě knihy:
Jiří Kosek: HTML - tvorba dokonalých webových stránek
a Jiří Hlavenka a spol. - Vytváříme WWW stránky (a spravujeme moderní web site).
Obě jsem si několikrát přečetl a přesto, že se možnosti tvorby webu od té doby značně změnily, čerpám z nich dodnes.
Možnosti PHP, Flashe a Javy v podstatě nevyužívám.

Později jsem sice vyzkoušel i software typu Dreamweaver (nehledě na jeden začátečnický pokus o generování kódu HTML přímo z Wordu...), nicméně ho nepoužívám. Mám rád detailní přehled o kódu, chci přesně vědět, co který tag způsobuje a zda není v kódu zbytečný. Software pro vytváření webů sice může práci usnadnit, ale tvůrce tak trochu ztrácí nad svým výtvorem moc.

Pro kontrolu správnosti HTML i CSS využívám online služby konsorcia w3.org a snažím se o maximální přizpůsobení kódu daným specifikacím.
Pouze v případě svého fotoalba jsem využil software JAlbum, a to zejména kvůli aktualizacím, které bych přepisováním kódu tabulek nestíhal .-)

Mezi ukázkami z někdejších webů jich pár chybí, dělal jsem je v době, kdy jsem zřejmě ještě nepokládal zálohování za nejdůležitější činnost spojenou s počítačem, a tak bohužel jejich zdrojové kódy zmizely v nenávratnu (Kdyby se někde objevil alespoň snapshot, byl bych velmi potěšen!).
Jde zejména o tři weby vytvořené v rámci někdejšího projektu eCity:

První se jmenoval eLotynka a bylo možné na něm sázet virtuální ePeníze.
Druhý měl název Račí farma a byl určen pro všechny obyvatele eCity narozené ve znamení Raka.
A třetím webem byl eOčistec, trochu morbidní vtípek na téma: Jak odejít z tohoto světa :-)


Ukázky z některých mých někdejších, současných i plánovaných webů:

větší obrázek janajarkovska.cz

Trojjazyčný osobní web mladé české flétnistky Jany Jarkovské.

větší obrázek marcukr.cz

Osobní web Markéty Cukrové, jedné z nejvýraznějších mezzosopranistek na české scéně staré hudby, na jehož další rozvoj (zatím) nebylo dost času...

větší obrázek collegium419.cz

Prezentace vokálního souboru staré hudby ve třech jazykových mutacích.

větší obrázek cardiotech.com

Tohle byla docela zajímavá práce na webu jedné firmy z New Jersey, která nabízela velmi zajímavý přístroj využitelný při operacích srdce.
Jak jsem jako laik pochopil, při některých náročných operacích je srdce velmi namáháno a je poměrně nesnadné udržet pravidelný srdeční rytmus. Tahle firma vyvinula jakousi " pulsující manžetu", do níž se během takové operace celé srdce po vyjmutí ze svého přirozeného umístění vloží (fakt, nelžu). Tvrdili, že to mají vyzkoušené s výbornými výsledky.
Pravdou ovšem je, že marketing zřejmě nebyl dostatečný, firma dnes již neexistuje a doména je na prodej...

větší obrázek vus-uk.cz

Tři jazykové mutace webové prezentace sboru VUS UK jsem měl na starosti více než pět let, do konce roku 2004.
Jeho dnešní podoba je na adrese www.vus-uk.cz .

větší obrázek egijka.lv

Osobní web pro moji lotyšskou kamarádku, který fungoval od června 2003 přesně jeden rok.
Zajímavá byla volba domény, lotyšské předpisy totiž například zakazují aktivaci domén s křestními jmény (Egija), proti "české" zdrobnělině už ale nikdo neprotestoval... .-).

větší obrázek zemka.cz

Firemní web obchodní společnosti zabývající se obchodem se zemědělskými komoditami.

větší obrázek Tyhle návrhy mají delší historii a žádají si menší komentář...

Na Internetu lze získat kromě naprostého balastu (v skrytu doufám, že tenhle web se do této kategorie nedostane...) i užitečné informace o leccčems a leckoms (to je tedy slovo :-) zajímavém nebo důležitém.

Magdalena Kožená svůj web až do roku 2003 neměla. V tom roce její agentura registrovala domenu kozena.cz a na několik měsíců potom na této adrese byla k vidění pouze jedna fotografie s oznámením, že webové stránky budou brzy spuštěny. Mimochodem, ta fotografie byla technicky poměrně špatná, zřejmě šlo o jeden rychlý a nepovedený scan - pro srovnání nabízím tento obrázek. Vlevo je fotografie tak, jak byla prezentována na webu, vpravo tentýž snímek upravený narychlo v jednoduchém bitmapovém editoru...

Když se dlouhé měsíce nic nedělo, snažil jsem se věci pomoci tím, že jsem vytvořil návrh jednoduchého čtyřjazyčného webu, na němž jsem chtěl ukázat, co by na takových stránkách nemělo chybět. A k němu jsem přidal ještě deset dalších nápadů na možné grafické ztvárnění titulní stránky.
Snad jsem tím poskytl alespoň malou inspiraci a také popud k urychlení práce na stránkách, které od května 2004 s větší či menší aktuálností fungují...
větší obrázek větší obrázek větší obrázek
větší obrázek větší obrázek větší obrázek
větší obrázek větší obrázek větší obrázek
větší obrázek větší obrázek větší obrázek
větší obrázek