dyrc.cz PIOTR BECZAŁA V PRAZE



PIOTR BECZAŁA V PRAZE
rozhovor vyšel na webovém portálu OperaPlus 22. dubna 2014

Polsko má v první lize současné světové opery hned několik skvělých pěvců, z nichž největší slávu si užívají dva rodáci z okolí Krakova - barytonista Mariusz Kwiecień a tenorista Piotr Beczała. Zatímco Mariusz už v Praze koncertoval (na úspěšném gala se Simonou Šaturovou v lednu 2013), na premiérové vystoupení Piotrovo jsme si museli počkat až skoro o půldruhého roku déle.
Když přijel dne před koncertem do zkušebny Českého národního symfonického orchestru v Hostivaři, byl plný sil a ve výborné náladě, díky čemuž se mi podařila jedna vlastní premiéra, v rychlosti jsem na svůj fullframe natočil i krátkou videopozvánku! Můj Nikon byl přinucen natáčet videosekvenci vůbec poprvé a jak to zvládl, si můžete ověřit na YouTube:



Před několika týdny Piotr Beczała fascinoval operní veřejnost po celém světě jako Princ v přímém přenosu Dvořákovy Rusalky na scéně newyorské Metropolitní opery po boku Renée Fleming. Bezprostředně po Velikonocích tento proslulý polský tenorista přijíždí do Prahy, aby se zde poprvé představil. Během zkoušky na úterní koncert ve Smetanově síni Obecního domu si udělal čas a odpověděl na několik otázek.

Bude váš nadcházející koncert vaším prvním vystoupením v Praze, nebo už jste naše hlavní město navštívil dřív?

Byl jsem v Praze už jednou před lety, podílel jsem se na nahrávce alba Souvenirs, které zde natáčela Anna Netrebko. Měl jsem tehdy bohužel příliš málo času na to, abych si město prohlédl, ale i z toho mála, co jsem viděl, jsem byl nadšený! Proto také letos zůstaneme v Praze o den déle, abychom mohli město lépe poznat a trochu si ho užít…

Na co se mohou návštěvníci úterního koncertu ve Smetanově síni těšit?

Snažím se repertoár každého koncertu vždy více přizpůsobit konkrétnímu místu, proto v Praze zazpívám nejen árii Prince z Dvořákovy Rusalky, ale také Jeníka ze Smetanovy Prodané nevěsty. Obě role jsem zpíval už víckrát a vždy s velkou radostí! Kromě toho budou na programu árie z Verdiho Maškarního bálu a zRigoletta a také árie Romea od Gounoda. Ve druhé části vystoupení se budu věnovat operetě, zařadil jsem árie z Lehára nebo Kálmána a samozřejmě nebude chybět ani slavná píseň Du bist die Welt für mich (Tys pro mě celý svět) z operety Zpívající sen Richarda Taubera.

Vaše poslední CD nahrávka s názvem Mein ganzes Herz je poctou právě Richardu Tauberovi. Je pro vás tento slavný zpěvák velkou inspirací?

Richarda Taubera vnímám jako velkou postavu hudební historie, byl tím, jemuž velcí skladatelé jako Lehár, Kálmán nebo Stolz psali role a písně přímo na tělo. Moje nahrávka je ale zároveň poctou i všem velkým tenorům, kteří Tauberovy písně naplnili životem – od Fritze Wunderlicha přes Nicolaie Geddu až k Renému Kollo. Tauberovu píseň Du bist die Welt für mich jsem dokonce nahrál „společně s Tauberem“. Byl to spontánní nápad, díky dnešním technickým možnostem v ní skutečně zpíváme oba, jde vlastně o nově smíchanou nahrávku z roku 1934, do níž je přidán i můj hlas. Nebylo jednoduché se při tom trefit do všech tempových změn historického snímku, ale myslím, že za tu námahu to stálo!
Jste mimořádně úspěšným operním pěvcem, ale nevyhýbáte se ani „lehčí múze“, tedy operetě, jako někteří vaši kolegové. Čím si vás opereta získala?

Operetu jsem zpíval vždycky, ale také jsem ji vždy bral i z hlasového hlediska velmi zodpovědně, podle mého názoru je to zásadní předpoklad pro dobrou interpretaci jakékoli hudby. Vzal jsem si příklad v minulosti, kdy všichni význační tenoři zpívali také v operetách. Je v nich spousta krásného repertoáru a je škoda, že až dnes musí být znovu objevován. Já to dělám s velkým zájmem a s ohromnou radostí!

V Praze vystoupíte pod vedením svého krajana, dirigenta Łukasze Borowicze. Spolupracujete s ním často?

Známe se už dlouho. Łukasz dirigoval můj první koncert v Polsku, nahráli jsme spolu už tři alba na CD – Slavic, Verdi a Mein ganzes Herz. Cením si nejen jeho muzikality, znalostí a profesionality, ale i jeho ohromného nadšení pro hudbu. To všechno jsou vlastnosti, které zpěvákovi vždy velmi pomohou v tom, aby ze sebe vydal vše. Doufám, že publikum v Praze dokáže na dvě hodiny zapomenout na starosti tohoto světa a společně se mnou se ponoří do světa nádherné hudby. Pokud se nám to společně podaří, budu velmi šťastný!




Petr Dyrc, Praha, 21. 4. 2014


O koncertu, který následoval o den později, se dá psát jen v superlativech, a to ještě všichni neměli ani možnost zažít neuvěřitelně přátelskou a milou konverzaci s Piotrem Beczałou, jeho paní i s dirigentem Łukaszem Borowiczem nad skleničkou vína po koncertě. Opravdu pěkné vzpomínky!