dyrc.cz ELĪNA GARANČA - LETNÍ MEDITACE POD OLOMOUCKÝM NEBEMELĪNA GARANČA - LETNÍ MEDITACE POD OLOMOUCKÝM NEBEM
rozhovor vyšel na webovém portálu OperaPlus 4. června 2014

Elina Garanča je vysoká, sošná, krásná, blonďatá Lotyška s neuvěřitelným hlasem (kdo třeba viděl její Carmen při přenosech z Met, ten mi dá za pravdu). Karel Mark Chichon je energický Brit s kořeny na Gibraltaru a oba jsou manželský pár, který se svými dvěma malými dcerkami žije ve Španělsku, byť po většinu roku těch dní v rodinném kruhu nebývá moc. Elina se letos vrací na pódia po narození druhého dítěte a kalendář se jí rychle zaplňuje. Olomoucké publikum ji vidělo a slyšelo po nutné pauze jako jedno z prvních.

Sedmatřicetiletá lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča, umělkyně z té nejužší světové špičky ve svém oboru, patří k těm zpěvačkám, které dokázaly skloubit rodinu a úspěšnou kariéru. Se svým manželem a otcem svých dvou dcer (tříapůlletá Catherine Louise a pětiměsíční Cristina Sophie), dirigentem Karlem Markem Chichonem, jezdí pravidelně koncertovat i do České republiky. Koncem června oba vystoupí premiérově v Olomouci, na galakoncertu v rámci Hanáckého operního festivalu. Přes v současnosti opravdu nabitý profesionální i rodinný program si oba manželé našli čas a odpověděli alespoň na několik otázek.

Od začátku letošního roku jsou ve vaší rodině už dvě malé dcerky. Jak moc se váš život proměnil za poslední rok?

Elīna: Je to další velká změna. Stále se ještě učím, jak zvládnout více věcí současně. Nestihnu sice vždycky všechno, co si pro každý den naplánuji, ale postupně se to zlepšuje. Oba, já i můj manžel, jsme přesvědčeni, že klíčem k zvládnutí rodiny i kariéry je především dobrá organizace času.

Karel: A já samozřejmě od ledna, kdy se nám narodila druhá dcera, cítím, že se v rodině prosazuje zas o něco silnější ženský element!

Koncem června vás oba už poněkolikáté přivítají vaši příznivci v České republice, tentokrát při koncertu pod otevřeným nebem na olomouckém náměstí. Povězte něco k jeho programu…

Elīna: Je to galakoncert se vším, co k tomu patří. Vedle árií z Verdiho, Donizettiho nebo Mascagniho oper zazní také několik skladeb z mého úplně nového alba Meditation, které u Deutsche Grammophon vyjde v září, některé dokonce v Karlově vlastním aranžmá.

Karel: Vytvářím vlastní verzi skladby tehdy, když stávající úpravy neodpovídají mým představám. Je pro mě důležité, aby aranžmá co nejlépe vyjádřilo duch skladby. Pokud to tak není, je někdy jednodušší napsat novou verzi než hledat řešení v tradičním zpracování.
S jakými plány se vracíte na koncertní a operní scény jen několik měsíců po narození druhé dcery?

Elīna: V tuto chvíli se stále ještě vracím ke standardním pěveckým návykům. A zvládnout to společně na cestách se dvěma dětmi je výzva sama o sobě. Přesto intenzivně pracuji na novém písňovém programu, na nové operní roli a také se právě zapojuji do masivní propagace říjnového turné, které souvisí se zmiňovaným novým albem. Takže vedle zpívání mě denně čeká i mnoho rozhovorů a spousty e-mailů.

V Karlových současných dirigentských závazcích se objevila silná vazba na českou hudbu. Co vás vedlo k nápadu natočit kompletní Dvořákovo orchestrální dílo?

Karel: Česká hudba ke mně promlouvá velice jasně a přímo. Má v sobě to nejlepší ze dvou zdánlivě protikladných světů – ohromnou hloubku a vážnost a zároveň určitou jednoduchost a srozumitelnost. Dirigovat takovou hudbu je pro mě velké potěšení, chtěl jsem svým posluchačům v Saarbrückenu (poznámka autora: Karel Mark Chichon je šéfdirigentem orchestru Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern, s nímž Dvořáka natočil) přinést něco, co pro ně bude nejen vzrušující, ale také objevné. Mám z celého projektu velkou radost, i první koncerty měly velmi dobrou odezvu a cyklus s Dvořákovou hudbou se tak stal hlavním bodem celé mojí koncertní sezony!
Petr Dyrc, Praha, 3. 6. 2014


Na společný koncert obou manželů do Olomouce jsem se bohužel nedostal, takže z něj nemám ani žádné vlastní fotky. Bylo tam prý k večeru trochu chladno, takže si Elīna dokonce ve svém okolí při výstupu na pódium půjčovala pléd, ale koncert to byl úspěšný a plné olomoucké náměstí bylo z koncertu zpěvačky první kategorie nadšené...